Asinis var ziedot pastāvīgajās asins ziedošanas vietās un izbraukumos.

Lai ziedotu asinis, līdzi ņem derīgu pasi, eID karti vai jebkuru citu personas apliecinošu dokumentu, kas satur sekojošu informāciju- personas kodu, vārdu, uzvārdu,foto un bankas konta numuru!

Ja jau zini savu asins grupu, pirms pieteikšanās un došanās uz asins ziedošanas vietu, sadaļā  "Asins krājums" noskaidro, vai Tavas asins grupas asinis šobrīd ir nepietiekamā daudzumā.

Katru reizi donors ziedo 450 ml (vēl papildu apmēram 30 ml asins paraugiem - izmeklēšanai). Veselam cilvēkam šāds asins zudums nav kaitīgs. Asinis noņem tikai no elkoņa locītavas vēnas.

Pirms procedūras donoram pārbauda abu elkoņu locītavu vēnas, jo donori, kuriem ir svaigi dūrieni vēnā vai citi ādas bojājumi vēnas punkcijas vietā, nedrīkst ziedot asinis. Asins ziedošanas procedūra ilgst apmēram 10 minūtes.

Pēc asins ziedošanas lielākā daļa donori jūtas labi, bet retos gadījumos iespējams vājums, karstums, var būt īslaicīgs samaņas zudums, dūriena vietā var būt asins izplūdums, apsārtums vai sāpes. Procedūru uzrauga ārstniecības personas, kas var sniegt medicīnisko palīdzību.

Atceries - Tev ir iespēja jebkurā brīdī atteikties vai pārtraukt asins ziedošanu, kā arī saņemt atbildes uz visiem jautājumiem, kas saistīti ar asins ziedošanu!

Asins ziedošanas vietas Latvijā

Vari būt drošs, ka asins nodošanas laikā nevari inficēties ar HIV, vīrusu hepatītiem, sifilisu un citām transmisīvām slimībām, jo tiek izmantoti vienreiz lietojami materiāli: plastiskie maisi asins sagatavošanai, sistēmas, vienreizējās lietošanas adatas, laboratorijas instrumenti asins grupas un hemoglobīna noteikšanai, donoru elkoņu locītavu ādas apstrādei un apsaitēšanai.

Ja pēc asins ziedošanas rodas izmaiņas veselības stāvoklī, kas saistītas ar asins ziedošanu, lūdzu, informē Centra ārstniecības personas pa bezmaksas tālruni 80000003:

  • no pirmdienas līdz piektdienai no 8.30 līdz 17.00

Ziņo arī tad, ja domā, ka ziedotās asinis nav drošas un var kaitēt pacienta veselībai.

[Informācija atjaunota 02.02.2021.]