Valsts asinsdonoru centrā var ziedot ne tikai asinis, bet arī asins komponentu - plazmu.

Plazmas sagatavošana:

Plazmu sagatavo, veicot plazmaferēzes procedūru. Procedūras laikā no viena donora, izmantojot īpašas iekārtas - plazmas separatorus, var iegūt trīs ārstnieciskas plazmas devas, kuru sagatavošanai savukārt būtu nepieciešami trīs asinsdonori.

Plazmas devas

Plazmas sastāvā ir asins recēšanas faktori, tāpēc šo asins komponentu pielieto pacientiem, kas asiņo šo faktoru trūkuma dēļ ( politraumas, dzemdības, lielas operācijas un tml.). No plazmas tiek ražoti arī vērtīgi plazmas preparāti: albumīns un imūnglobulīns. Albumīns jau vairāk nekā pusgadsimtu tiek pielietots slimniekiem ar samazinātu albumīna daudzumu asinīs – pēc operāciju periodā, ginekoloģijā, ķirurģijā, onkoloģijā, kompleksā terapijā aknu saslimšanu gadījumos un citu smagu slimību ārstēšanai. Imūnglobulīna preparātā ir sakoncentrētas antivielas. Šo medikamentu lieto dažādu iedzimtu un iegūtu imūndeficīta stāvokļu gadījumos, bērniem un grūtniecēm ar smagām saslimšanām.Nodrošināt Latvijas ārstniecības iestādes ar pietiekošu plazmas preparātu daudzumu var tikai ar plazmas donoru palīdzību.

Par plazmas donoru vari kļūt, ja pēdējo 12 mēnešu laikā esi ziedojis asinis vismaz divas reizes.

attels

 

Par plazmaferēzes procedūru:

Plazmaferēzes procedūra ir droša un nekaitīga, procedūrai izmanto sterilas vienreizlietojamas sistēmas, ilgst līdz 40 minūtēm..

Procedūras norisei seko kvalificēts medicīnas personāls. Procedūras laikā donors var lasīt, skatīties televizoru u.tml.

Plazmas donors pēc procedūras saņem:

- uzkodu komplektu;

- izziņu par asins komponenta ziedošanu, kuru, iesniedzot darba devējam, var saņemt apmaksātu brīvdienu (līdz piecām apmaksātām darba dienām gadā);

-kompensāciju par plazmaferēzes procedūru, ko donors saņem pēc asins komponentu nodošanas, ir paredzēta izdevumiem zaudētā asins apjoma atjaunošanai (pilnvērtīga uztura ieteikumu realizēšanai, kas jāievēro pēc asins komponentu nodošanas, uztura

bagātinātājiem, minerālvielām, vitamīniem utt.). Kompensāciju izmaksā bezskaidras naudas pārskaitījuma formā uz donora norādīto kontu.Lai nekaitētu donora veselībai, ir noteikti intervāli starp asins ziedošanas un plazmaferēzes procedūrām:

· Intervāls starp pilnasiņu nodošanu un plazmaferēzes procedūru ir ne mazāks par vienu mēnesi;

· Intervāls starp plazmaferēzes procedūru un pilnasiņu nodošanu ir vismaz viena nedēļa;

· Intervāls starp divām plazmaferēzes procedūrām ir vismaz viena nedēļa;

· gada laikā pieļaujamas 33 plazmaferēzes procedūras.

attels

Lai noskaidrotu, vai vari būt plazmas donors, lūdzam zvanīt pa bezmaksas tālruni: 8000 0003 vai 29482520 ( Rīgā) un 64 623 704 ( Rēzeknē). Plazmas donoru pieņemšana notiek pēc iepriekšēja pieraksta Rīgā Sēlpils iela, 9 un Rēzeknē 18. novembra iela 41.